Açık Erişim Veritabanları

Akademik Araştırmalar İndeksi (acarindex.com) internet üzerinde yayınlanan yerli ve yabancı akademik çalışmaların dizinlendiği ücretsiz bir kaynaktır. Site üzerinden arama sorguları yapabilir, akademik yayınlara bağlantılı siteler üzerinden ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak hizmet veren acarindex.com a üye olarak yayınlarınızı ekleyebilir, yorum yapabilirsiniz.
Erişim Adresi: AcarIndex
Avrupa Birliği entegrasyonu ve birleşmesiyle ilgili dokümanların arşividir.
Arkitekt Dergisi veritabanı, Zeki Sayar Anma Programı (2010-2012) kapsamında Mimarlar Odası tarafından hazırlanmıştır.
Erişim Adresi: Arkitekt
Bilgisayar Bilimleri, Biyoloji, Ekonomi, Fizik, İstatistik ve Matematik konularında 1.000.000 elektronik kaynağa açık erişim sağlayan veri tabanıdır.
Erişim Adresi: Arxiv.org
BASE Bielefeld University Library Open Access Databases (Bielefeld Academic Search Engine) felsefe, psikoloji, sosyololoji, edebiyat, tarih, dil bilim, teknoloji ve sanat konularında 60 Milyonun üzerinde tam metin içeriğe erişim sağlamaktadır.
Açık haber arşivi.
Erişim Adresi: BBC: Open News Archive
T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu - Türk Tarih Kurumu Dergisi dört ayda bir yayınlanır 1. sayıdan itibaren online olarak erişime açılmıştır.
Erişim Adresi: Belleten
AMAÇ: Uluslararası literatürde uzun zamandır uygulanmakta olan bilim dallarının alt uzmanlık alanlarına göre yayın fırsatlarının oluşturulduğu uzmanlık dergilerinin varlığı, maalesef ülkemizde ve alanımızda tam olarak yerleşmiş bir uygulama değildir. Bu boşluğun doldurulması amacıyla oluşturulan bu derginin uzun vadeli amacı; tüketici ve tüketim davranışlarının anlaşılmasına yönelik katkıların doğrudan yayınlanabileceği bir platform oluşturmak suretiyle, ülkemiz tüketicisinin davranışlarının çözümlenmesi ve kuramsal çerçeve oluşturulmasına katkı sağlanmasıdır.
Türkiye’de yayınlanmış elektronik tezleri içeren bir veritabanıdır.

Erişim Adresi: Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi

Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp alanlarında BioMed Central’ın yayınladığı 200 civarındaki dergiye tam metin erişim sağlar.
Erişim Adresi: BioMed Central
BioRxiv yaşam bilimleri konusunda yayınları içeren açık erişimli bir veritabanıdır.
Erişim Adresi: BioRxiv
Üniversite öğrencileri, profesyoneller ve sürekli seyahat edenler için 1.500’ün üzerinde e-kitabı ücretsiz olarak erişime sunmaktadır. Kitaplar PDF formatında indirilebilmekte ve dünya çapında kullanımı mümkün kılmak için yedi dilde erişime sunulmaktadır.bookboon.com, dünyanın önde gelen üniversitelerinde görev yapmakta olan saygın profesörler tarafından yazılan 800’den fazla ders kitabını; iş dünyasına ilişkin kendi alanında uzman kişiler tarafından yazılmış 400’ün üzerinde e-kitabı ve Avrupa’dan Avusturalya’ya, Kuzey Amerika’ya, Afika’ya kadar farklı kıtalardaki yerler için yazılmış 300’ün üzerinde gezi rehberini içermektedir.
Erişim Adresi: Bookboon
CAB Abstract verilerine bağlantı sağlayan Invasive Species Compendium istilacı türlerin yönetilmesi ve ekonomik olarak değerlendirmesiyle birlikte tam ve özgürce erişilebilir olmasıyla çalışmalarınızı desteklemek için tasarlanmıştır. En son CAB Abstract verilerine bağlantı sağlayan yenilikçi, açık erişimli bir web platformudur.
24 Ağustos 2011'de CaltechBOOK'daki 66 kitap, Caltech araştırmacıları tarafından açık erişimli tüm kitapların bir araya getirilmesi için CaltechAUTHORS deposuna taşınmıştır.
Erişim adresi: CaltechBOOK
Creative Commons yazarlara, bilim adamlarına, sanatçılara ve eğitimcilere kendi çalışmalarını kaydedebilecekleri ücretsiz araçlar sunmaktadır.
Erişim Adresi: Creative Commons
T.C. Danıştay Başkanlığı tarafından yayınlanan dergi 109. sayıdan itibaren online olarak erişime açılmıştır.
Erişim Adresi: Danıştay Dergisi
Elektronik tezlerin, araştırmacılar tarafından tek bir portal üzerinden kullanılması amaçlanmaktadır.
Erişim Adresi: DART-Europe E-theses
TÜBİTAK ULAKBİM bir dergi yayımlama - yönetim sistemi olan OJS için barındırma hizmeti vermektedir.
Erişim Adresi: Dergi Park
Dijital Bilim CEO'su Daniel Hook tarafından dünyadaki 100'den fazla önde gelen araştırma organizasyonu ile işbirliği içinde altı Dijital Bilim şirketi tarafından geliştirilen Dimensions, küresel araştırma alanını keşfetmek, anlamak ve analiz etmek için daha iyi ve daha hızlı bir yol sağlayarak keşfetme ve yenilik engellerini ortadan kaldırarak 90,965,052 makalenin ücretsiz arama ve alıntı verilerini sunmaktadır. Ulusları indekslerde ( Web of Science - Scopus ) yer almayan dergi makalelerinin alıntı verilerini takip edebilirsiniz.
Erişim Adresi: Dimensions
Açık erişim lisansı altında yayımlanan bilimsel kitaplara erişim sağlayan bir veritabanıdır.
Disiplinlerarası içerikte bir kaynaktır, çeşitli konularda binlerce derginin tam metin makalelerini sunar.
EconBiz, Alman Milli Ekonomi Kütüphanesinin ekonomi, işletme, muhasebe ve benzeri alanlarda sahip olduğu zengin içeriğe sahip bir veritabanıdır.
Erişim Adresi: Econbiz
Kütüphanecilik ve bilgi bilim konularında açık arşivdir.
Avrupa’daki kütüphane ve müzelerde bulunan çeşitli doküman, görüntü, ses ve video türü kaynakları içerir.
Erişim Adresi: Europeana
Project Gutenberg, 53.000'den fazla ücretsiz e-kitabı erişime sunuyor.
Bibliotheque Nationale’de bulunan ve dijitalleştirilmiş Fransızca kitaplardan oluşan koleksiyondur.
Erişim Adresi: Gallica
Google Scholar( Google Akademik), sadece akademik makaleler ve konularda arama yapan bir arama motorudur.
Erişim Adresi: Google Akademik
Veritabanı hukuk alanında yayımlanan elektronik bibliyografya niteliğindedir.
Erişim Adresi: HukukKaynaklari.com
Harvard Açık Koleksiyonları Programı (OCP) ile 156.000 sayfa üzerinde toplam, 280 el yazması, 275 basılı metinler ve 50 haritanın dijital kopyasını bulabilirsiniz.
Erişim Adresi: Islamic Heritage Project
MIT Library koleksiyonunda 1800'lü yılların yılların ortalarına kadar tamamlanmış 40.000'den fazla tez içermektedir.
Erişim Adresi: MIT Theses
OECD’nin yayınlarını içeren veritabanıdır. İktisat, finans, işletme ve ilgili diğer sosyal bilim alanlarında; arşivleri ile birlikte 300’e varan süreli yayın, 9.900 kitap (3.780’ü çok dilde özet ile), 35.600 kitap bölümü, 2.700 toplantı bildirisi, tam metin dokümanların içinde yer alan erişilebilir formatta 34.000 Excel dosyası, direkt erişilebilir ve taranabilir 5.000 Excel dosyası, OECD Stat ile 1960’tan günümüze arşivleri ile 300 veri setine ve 5 milyardan fazla veriye erişim sağlar.
Erişim Adresi: OECD iLibrary
Elektronik tezleri içeren bir veri tabanıdır.
Çeşitli akademik disiplinlerdeki açık erişim arşivlerinin içeriğinin (dergi, tez, kitap, raporlar vb.) harmanlandığı bir veritabanıdır.
Erişim Adresi: OpenAIRE
Ücretsiz sesli kitap, film ve e-kitap bulabilir, ücretsiz eğitimlere katılabilir, İspanyolca, Rusça, Latin, Korece gibi birçok dili öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda blog yazılarıyla bambaşka dünyaları keşfedebilirsiniz.
Erişim Adresi: Open Culture
ORSAM (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi), Türkiye’de eksikliği hissedilen Ortadoğu araştırmaları konusunda kamuoyunun ve dış politika ile ilgilenen çevrelerin ihtiyaçlarına yanıt verebilmek amacıyla Ocak 2009 tarihinde kurulmuştur. ORSAM Ankara merkezli, tarafsız ve kâr amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşudur. ORSAM Ortadoğu ile ilgili bilgi kaynaklarını çeşitlendirmeyi ve bölge uzmanlarının düşüncelerini Türk akademik ve siyasi çevrelerine doğrudan yansıtabilmeyi hedeflemektedir. Ortadoğu ülkelerindeki devlet adamlarının, bürokratların, akademisyenlerin, stratejistlerin, gazetecilerin, işadamlarının ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin Türkiye’de konuk edilmesini kolaylaştırarak, yerel perspektiflerin gerek Türkiye gerek dünya kamuoyuyla paylaşılmasını sağlamaktadır.
Erişim Adresi: Ortadoğu Analiz (ORSAM)
ProQuest Tezler ve Küresel Tezler : Lisansüstü tezlerin en büyük havuzu 3,8 milyon eser içeriyor - her yıl 100'in üzerinde büyüme gerçekleşiyor. Uluslararası kapsamda - 88 ülkedeki üniversitelerden alınan içerikler 3000 kurum tarafından erişilir - her ay 45.000'den fazla indirme gerçekleşiyor.
Erişim Adresi: PQDT Open
SafetyLit, doktora tezlerinin, "bilimsel" raporların ve yaralanma oluşumu ve risk faktörleri hakkındaki dergi makalelerinin özetlerini içerir.
Erişim Adresi: Safetylit
T.C. Sayıştay Başkanlığı tarafından üçer aylık dönemler halinde yayımlanan dergi 1. sayıdan itibaren online olarak erişime açılmıştır.
Erişim Adresi: Sayıştay Dergisi
SCImago Journal & Country Rank, Scopus® veritabanında bulunan bilgilerin (Elsevier B.V.) geliştirdiği dergileri ve ülke bilimsel göstergelerini içeren, halka açık bir portaldır. Bu göstergeler, bilimsel alanları değerlendirmek ve analiz etmek için kullanılabilir. Dergiler ayrı ayrı karşılaştırılabilir veya analiz edilebilir. Ülke sıralamaları ayrıca ayrı ayrı karşılaştırılabilir veya analiz edilebilir. Dergiler, konu alanına (27 ana tematik alan), konu kategorisine (313 spesifik konu kategorisine) veya ülkeye göre gruplandırılabilir. Alıntı verileri, dünya çapında 239 ülkeden 5.000'den fazla uluslararası yayıncıdan ve ülke performans ölçümünden 21.500'den fazla başlıktan elde edilmiştir.

Erişim Adresi: SCImago Journal & Country Rank

Teknoloji, Tıp alanlarında Springer yayınevinin açık erişimli dergilerine erişim sağlar.
Erişim Adresi: Springer Open
Social Science Research Network SSRNeLibrary, 24 disiplinde 325.365 araştırmacıdan 705.591 araştırma makalesi sunmaktadır.
Erişim Adresi: SSRN Search eLibrary
T.C. Resmi Gazete sayılarına erişim sağlar.
Erişim Adresi: T.C. Resmi Gazete
Elektronik tezleri içeren bir veri tabanıdır.
Erişim Adresi: Theses Canada Portal
Türk Patent Enstitüsü yayınlarına ücretsiz erişim sunar.
Erişim Adresi: Türk Patent Enstitüsü
Türk Kütüphaneciliği, Türk Kütüphaneciler Derneği'nin üç ayda bir yayımlanan resmi yayın organıdır.
Erişim Adresi: Türk Kütüphaneciliği
Amaç: Türkiye'de parçalı durumda bulunan ve açık erişime uygun bilimsel akademik içeriklerin, tek merkezden ve yaygın olarak ulaşılabilmesini sağlanması amaçlanmıştır. Bu, içeriklere hem ülke içinden hem de uluslararası alanlardan daha kolay ve güvenilir olarak ulaşılabilmesini sağlayacaktır. Türkiye'de çalışan akademisyen ve araştırmacıların, ayrı ayrı kurumların arşivlerine ulaşmaları hem her zaman mümkün değil hem de külfetli bir iştir. Bilgiye daha kolay ve istikrarlı ulaşılabilmesini temin amacıyla bu uygulamanın geliştirilmesine karar verilmiştir.
TBMM'nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihli ilk toplantıdan bugüne,? TBMM, Millet Meclisi, Cumhuriyet Senatosu, Kurucu Meclis, Temsilciler Meclisi, Milli Birlik Komitesi, Milli Güvenlik Konseyi ve Danışma Meclisi’nden meydana gelen Parlamentonun tüm tutanakları.
TÜBİTAK / ULAKBİM tarafından geliştirilen Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, Türk Tıp, Yaşam Bilimleri ile TÜBİTAK Destekli Projeler veritabanları.
Erişim Adresi: ULAKBİM Veritabanları
Avrupa Entegrasyonu Arşivi (AEI), Avrupa entegrasyonu ve birliği konusundaki 58,786 doküman ve araştırma materyalleri içeren elektronik bir depo ve arşivdir.
Türkiye’de istatistik ve rapor yayımlayan bütün kamu kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve uluslararası istatistikleri listeleyerek, Türkiye’ye dair verilerin haritasını çıkarmayı hedeflemektedir. Birçok farklı alandaki karmaşık verileri inceleyip, herkesin anlayabileceği bir formatta ve temel başlıklar altında sunmaktadır.
Erişim Adresi: Veri Kaynağı
Wiley yayınevinin açık erişimli dergilerine erişim sağlar.
Erişim Adresi: Wiley Open Access
Yükseköğretim Akademik arama motoru.
Erişim Adresi: YÖK Akademik
Yükseköğretim Strateji ve Araştırma Derneği (YÖSAD) yayın organıdır.
Erişim Adresi: Yükseköğretim Dergisi

 

×